Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Öfkeyle Nasıl Başedilir? Öfkeyle Nasıl Başedilir? Hakkında Bilgi Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak için Neler Yapabiliriz? Baltayı Elimize Almadan Önce Bir Düşünmek Gerekmez mi? “Öfke baldan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Öfkeyle Nasıl Başedilir? Öfkeyle Nasıl Başedilir? Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Öfkeyle Nasıl Başedilir?

  Öfkeyle Nasıl Başedilir? Hakkında Bilgi

  Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak için Neler Yapabiliriz? Baltayı Elimize Almadan Önce Bir Düşünmek Gerekmez mi?

  “Öfke baldan tatlıdır” derler. Ama “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” ya da “Keskin sirke küpüne zarar verir.” de derler. Bir düşünseniz ya, hastaneler ve hapishaneler bir anlık öfkenin kurbanlarıyla dolu. Öyleyse insan, başkalarından önce, kendisinin iyiliği için öfkesini kontrol etmelidir. İyi de bu iş o kadar kolay mıdır? Uzmanlar kolay diyor.

  İşte öfkeyle baş etmenin yolları:

  1- Önce Sayın: Öfkenizin kabarmaya başladığı anda, düşünebildiğiniz en yüksek rakamdan geriye doğru saymaya başlayın.

  2- Sayarken; öfkenizin sebeplerini düşünün. Sahi siz neye öfkelenmiştiniz?

  3- Susun: Öfkelendiğiniz anda konuşmayın. Biraz susun, içinizden kendinize konuşun.

  4 – Meşrulaştırmayın: Öfkenizin sebebi ne kadar meşru olursa olsun, öfkelenmek meşru bir durum değil. Öfkenizi meşrulaştırmak, haklı olduğunuz halde haksız duruma düşmenize neden olabilir. (Ne de olsa öfkelenerek birine haksızlık etmek meşru bir hak sayılmaz.)
  5 - Telkin Edin: Öfke insani bir durum olsa da, öfkelenmenin mantık yollarınızı kapayacağını biliyorsunuz. Şu halde kendinize mantıklı olmanız gerektiğini telkin edin.
  6 – Sakin Olun: Haklı bir sebeple de öfkelenmiş olabilirsiniz. O halde adalet istiyorsunuz demektir. Şu halde istediğiniz adaletin ne şekilde yerine getirilebileceğini sakin kafayla düşünün.
  7 - Kişiselleştirmeyin: Öfkelenmemize neden olan şeylerin büyük bir bölümü karşımızdakilerin yetersizliklerinden kaynaklanır. Başkalarının yetersizliklerini size karşı yapılmış bir hareket gibi algılamayın.
  8 – Öfke Üzüntüsünden Uzak Durun: Öfke kendini ifade edemediğinde üzüntüye dönüşür ve sonra üzüntüden kurtulmak için daha da çok öfkelenmeyi seçebiliriz. Bu yüzden öfkeyle üzüntü arasındaki diyalektiği iyice kavrayın.
  9 – Anlayış Gösterin: Özellikle öfkenizin sebebi karşınızdakinin yetersizliğiyse, bağırıp çağırarak onu meşrulaştırabileceğinizi aklınızda tutarak ona anlayış gösterme yolunu seçin.
  10 – Müzakere Edin: Kendinizle öfkenizi ifade etmenin yolları konusunda müzakere edin. Eğer öfkelendiğinizi dile getirecekseniz bile sükuneti elden bırakmayın. Böylece daha etkili bir ifade yöntemi bulmuş olacaksınız.

  11 – Kaynakla Hedefi Karıştırmayın: Öfkenin kaynağıyla, öfke ifadesinin hedefinin aynı olmasına özen gösterin. Yani öfkelenip acısını başkasından çıkartmayın. Çünkü bu defa kendinize de öfkelenmeye başlarsınız.
  12 – Öfkenizi Saklamayın: Yukarıdaki hiçbir cümle öfkenizi kendinize saklamanız gerektiğini söylemiyor. Aksine öfkenizi bir şekilde ifade etmezseniz büyür. Bu yüzden sakın ola duygularınızı saklamaya uğraşmayın. Sadece onu ifade etmenin en doğru yolu üzerine biraz düşünün.

  13 – Haksızsanız Kabul Edin: Öfkelendiğiniz konuda bir haksızlığınız söz konusu ise bunu kabul edin.

  14 – Affedici Olun: Öfkenizi ifade ettiniz, o da hatasını anladı. Şu durumda sıra affetmeye geldi demektir.

  15 – Beklentilerinizi Kontrol Edin: Öfkenizin sebebi yerini bulmayan beklentilerse başka türlü bir strateji izlemelisiniz?

  16 – Ölçün Biçin: Beklentilerinizle gerçekleşenler arasındaki mesafeyi bir ölçün. Öfkelenmeye değer mi?

  17 – Öfkelenmeye Değer mi? Demek öfkelenmeye değer bir durum, yani beklentilerin gerçekleşmemesi hali söz konusu. Şu durumda karşınızdakinin beklentilerini ve yetilerini düşünün…

  18 – Nedenlerini Düşünün: Beklentileriniz neden gerçekleşmedi? Elden gelen bir şey yok muydu yoksa bilinçli bir ihmal mi söz konusu?

  19 – Elden Geleni Yapın: Eğer elden gelen buysa anlayış göstermek en doğru seçenek.

  20 – Öfke Bir İhmalden de Olabilir: Eğer neden ihmalse o zaman ihmalin sebeplerini düşünün. Öfkenizin gerçek sebebi beklentilerinizin gerçekleşmemesi değil, bu ihmalin nedenleridir.

  21 – İhmalin Nedenlerini Bulun: İhmal edene, ihmalinin sebeplerini sorun. Giderek arkeolojik kazıya benzeyen bu süreçte ihmalin gerekçelerini bulmak bir daha bu konuda öfkelenmemenizi sağlayacak önlemler almanıza yardımcı olacaktır.

  22 – Yüksek Beklentilerden Uzak Durun: Bazen beklentiler ihtimallerden daha yüksek olabilir. Eğer durum buysa neden beklentilerinizi yüksek tuttuğunuzu sorgulamanın zamanı gelmiş demektir.

  23 – Olmayacak Beklentilerinizi Değiştirin: Madem sebep sizin beklenti düzeyinizi yüksek tutmanızdı, şu durumda yapmanız gereken beklenti düzeyinizi değiştirmektir.

  24 – Kendinizle Tartışın: Beklenti düzeyinizin yüksek olması meselesi kendinizle tartışın ve bu konuda radikal bir değişiklik yapın.

  25 – Ah Şu Anlık Öfkeler Var ya: En kötüsü anlık öfkelerdir. Memleketimizde birçok gereksiz kavga anlık öfkeler yönetilemediği için çıkar.

  26 – Kökeni: Anlık öfkenin kökeni insanların birbirlerine karşı anlayışsız davranmalarıdır.

  27 - Anlık öfke, başka öfkeleri ortaya çıkarmaktan başka işe yaramaz. Bu nedenle bir ortamda başlayan öfke şelalesinde geçmiş öfkelerinizden temizlenmeye çalışmayın.

  28 – Öfkenizi Ciddiye Alın: Öfkenizi kontrol edemediğiniz durumların sayısı artıyorsa bu durumu ciddiye alın ve bir doktora görünün. Belki de bir sağlık probleminiz öfkenizi kontrol etmenizi sağlayan mekanizmalarınızın çalışmamasına neden oluyordur.

  29 – Derin Nafes Alın: Öfkelenmeye başladığınız anda derin birkaç nefes alın. Oksijen aklınızı başınıza getirmeye yardımcı olacaktır.

  30 – Çirkinleştiğinizi Düşünün: Öfke herkesi çirkinleştirir. Hemen bir aynaya bakmaya başlayın. Çirkinleşmek istemiyorsanız sakinleşmek durumundasınız.

  31 – Zarar Verebileceğinizi Hesaba Katın: Eğer öfkeniz geçmiyor hatta öfkelenmenize neden olan insanlara zarar vermeyi bile düşündürecek kadar yoğunlaşıyorsa hemen başka bir şeye konsantre olun. Meseleyi takıntı haline getirmeyin.

  32 - Uzaklaşın: Öfkenizi bulunduğunuz ortamda yenemiyorsanız, dışarı çıkıp biraz hava alın. Buna beladan kaçma da diyebilirsiniz.

  33 – İyi Uyuyun: Öfkenizi kontrol edemeyeceğiniz durumlar sıklaşıyorsa az ya da niteliksiz uyuyor olabilirsiniz. Uyku düzeninizi gözden geçirin.

  34 – Yaratıcı Olun: Öfkenizi, daha doğrusu yoğun duygularınızı yaratıcı işlere kanalize edin.

  35 – Müzik Dinleyin: Öfkelendiğinizde ve kontrol etmek zorlaştığında sizi sakinleştiren bir müzik dinleyin.

  36 – Biraz Tepinin: Çok öfkelendiniz, kontrol edemiyorsunuz. Hemen tuvalete gidin ve biraz tepinin.

  37 – Bir Bardak Su İçin: Öfkenizi kontrol altına alabilmek için o anda yapabileceğiniz şeylerden biri de su içmek.

  38 – İyi Şeyler Düşünün: Öfkelendiğiniz anda iyi bir şeyler düşünmeye başlayın. Hep aynı iyi şeyi düşünürseniz bu kendinizle aranızda bir şifre gibi çalışmaya başlayacaktır zamanla.

  39 – Fazlalıkları Atın: Yaşadığı ya da çalıştığı ortamda fazlaca eşya bulunan insanlar daha sık öfkeleniyorlar. Yüklerinizden kurtulun.

  40 – Küçük Bir Değişiklik Yapın: Öfkelendiğinizde mesela gidip üstünüzü ya da küçük bir aksesuarınızı değiştirin. Ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

  Eh bu kadarını yapabiliyorsanız zaten öfkeniz geçmiştir. Hala geçmediyse sizin için başka ne yapabiliriz? Gidin bildiğinizi yapın. Artık ya hastanede ya da hapishanede ziyaretçilerinizi bekleyin


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Öfkeyle ilgili Deyimler, Öfke hakkında Deyimler
 3. Öfkeyle ilgili atasözleri deyimler
 4. Sonbahar depresyonu belirtileri sonbahar depresyonu tedavisi sonbahar depresyonu ile na
 5. Kaza namazı nasıl kılınır, Kaza namazı hakkında bilgi, kaza namazları nasıl ödenir, kazaya
 6. Öfkeyle ilgili sözler, Öfkeyle ilgili özlü sözler, Öfke konulu güzel sözler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.