Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ETLERİN BOZULMADAN UZUN SÜRE SAKLANMASI Genel olarak taze yenen etler , bazı durumlarda , uzun süre bozulmadan saklanarak konserve halinde de yenmektedir. Etleri , bozulmadan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Etlerin Bozulmadan Uzun Süre Saklanması

  Sponsorlu Bağlantılar
  ETLERİN BOZULMADAN UZUN SÜRE SAKLANMASI

  Genel olarak taze yenen etler, bazı durumlarda, uzun süre bozulmadan saklanarak konserve halinde de yenmektedir. Etleri, bozulmadan saklamanın çeşitli usulleri vardır. Bunlar şöylece sıralanabilir :

  1 — Tuzlama :
  Et parçaları ya doğrudan doğruya tuzla, ya da 100 birim tuza 2 - 4 birim potasyum güherçilesi konulmuş bir tuzla ovularak fıçılara doldurulur.

  2— Tütsüleme :
  Et, kayın, meşe, ardıç gibi ağaçların dumanına tutulur. Bu iş ya bir tütsü odasında ya da bir baca içinde yapılır. Böylece et, hava akımı ile kurutulmuş olur.

  4— Kurutmak :
  Etin yaklaşık olarak yüzde 70 oranındaki suyu yüzde 15 civarına indirilir. Kurutmada et şeritler halinde kesilir, güneşte bırakılır. Kuruduktan sonra tuzla ovulur. (Pastırma da bir tür kurutulmuş ettir. Ancak pastırma özel iklim istemektedir. Bubakımdan Kayseri pastırmaları ünlüdür.)

  5— Dondurmak :
  Bu durumda et sıfır derecenin altına kadar dondurulur. Donma sırasında etten çıkan sular lifler arasında donar. Bu yüzden, daha sonra, eti kullanmak gerektiği zaman, birden ısınıp özsuyu kaybolmaması için 5 -10 derece arasında bir süre bekletmek, böylece çözüldükten sonra pişirmek doğru olur.Ancak, donmuş et pişirilince hemen yenmelidir. Bekletildiği takdirde mikrop üremesine çok uygun bir ortam meydana gelir.

  6— Kutu eti :
  İyice kapatılmış kutularda etin ısı ile sterilize edilmesidir. Et, pişirildikten ya da kızartıldıktan sonra kutulara konur. Sonrabu kutular lehimlenir ve bir süre daha ısıtılır. Bozulmaya sebep olabilecek bütün mikroplar böylece tamamen yok edilmiş olur.

  7— Sucuk :
  Sucuk yapımında etle birlikte yağ, kan ve iç organlar kullanılır. Tuz, baharlar, süt, yumurta, soğan, sarımsak gibi bazı maddeler de karıştırılır. Sucuk için hazırlanan karışım, temizlenmiş barsak, işkembe, mesane, parşömen kâğıdı veyaselefon kılıflar içine konur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. En Uzun Ve En Kısa Süre Yaşayan Devletler Hangisidir
 3. Tohumlar Nasıl Uzun Süre Saklanır
 4. VÜcuttakİ uzun sÜre geÇmeyen acili ve aĞrili morluklar
 5. En uzun süre başbakanlık yapan devlet adamımız hangisidir
 6. Etin Bozulmadan Saklanması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.