Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Banyo yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Kısaca Bir Konuda Araştırma Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz internetten alışveriş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Banyo yaparken nelere dikkat etmeliyiz

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Doğru yıkanma rehberi
  Cildimizin üst tabakası bizi bakterilere karşı koruyor. Çok sık sabunla, sert hareketlerle yıkanıldığında ise bu tabaka bozuluyor. Özellikle cildi kuru olanlar buna dikkat etmeli. Öncelikle suyun ısısını iyi ayarlamak gerekiyor. İster yaz, ister kış olsun su ılık olmalı. Çünkü sıcak su derinin pH dengesini bozuyor.

  Sabun seçimi de önemli. Normal banyo sabunları cildi kurutuyor. Vücut temizliğinde pH 5.5 dengesi olan ya da parfümsüz vücut şampuanları ideal. Her gün lif veya kese yapmak da sakıncalı. Yağlı ciltlerin haftada iki, kuru ciltlerin ise bir kez kese yapmaları iyi bir hijyen sağlamak için yeterli. Eğer kese size pratik bir çözüm gibi gelmiyorsa, vücut peelingi ya da scrublarını tercih edebilirsiniz. Ancak bunları da, tıpkı kese gibi haftada bir veya iki kez yapmalısınız. Çünkü aşırısı deri için zararlı. Örneğin kuru ciltliler keseyi sık yaparlarsa ciltlerinde kaşıntı meydana gelebilir. Egzaması olanlarda artış görülür ve bakteriyel enfeksiyonlar çoğalır.

  Duş alırken...

  Her gün duş alıyorsanız lif, sünger gibi malzemeler kullanabilirsiniz; ama az sabunla. Yani şöyle bir duşa girip tozdan, kirden arınacak kadar yıkanmak en iyisi.

  Sauna ve hamam

  Pek çok kişinin meraklı olduğu sauna ve hamam ise bakteriyel, yaygın mantar ve egzama enfeksiyonları olanlar için zararlı. Çünkü hem burada yapılan uygulamalar hasta ciltlere zarar verebiliyor, hem de mikrop kapma ihtimal daha yüksek.

  Saçlar iki günde bir

  Saçlarınızı yıkarken saç tipinize uygun bir şampuan kullanın. Ayrıca saçlarınızı her gün şampuanlamak zorunda değilsiniz. İki günde bir bir kere şampuanlarsanız yeterli olur. Eğer saçlarınız uzun, ince ve birbirine çok dolanıyorsa uygun bir saç kremi kullanabilirsiniz.

  Ayakları ihmal etmeyin

  Haftada bir kez topuklarınzı ponza taşıyla yumuşatabilir ve ardından krem sürebilirsiniz.

  Genital bölge

  Kadınların banyo yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli konu genital bölgenin temizliği. Her şeyden önce, son yıllarda bir hayli yaygınlaşan vajina spreyleri, kremleri ve şampuanları aslında pek de sağlıklı değil. Vajina sıvısı kendi kendisini temizler. Bu nedenle ayrıca içini temizlemeye gerek yok; hatta sakıncalı. Yıkandıktan sonra genital bölge mutlaka tuvalet kağıdı ile iyice kurulanmalı. Aksi takdirde nemli bölgede mantarlar çabuk üreyebilir.

  Regl döneminde de, hamilelikte de istenildiği kadar yıkanılabilir. Hatta hamilelerin daha sık duş almaları tavsiye ediliyor.

  Banyo süresi

  Banyoda uzun kalınırsa, daha iyi temizlenilir düşüncesi yanlış. Banyoyu 20 dakikada bitirmek gerekiyor. Özellikle varisi olanlar için ılık su ile 20 dakika banyo yapmak yeterli. Aksi takdirde, sıcak su damarlarda genişleme, açılma yapacağı için varisin artmasına neden oluyor.

  Bu arada, cilt için de sürenin çok önemi var. 1 saat boyunca banyoda kalındığı takdirde ciltte buruşma ve kırışmalar oluşuyor. Dolayısıyla, cildin nemi azalıyor. Her ne kadar banyodan sonra vücut kremi sürülse de kaybolan nem geri gelmiyor.

  Banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkinda aciklamalar Banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler.

  banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler, Kadınların banyo yaparken dikkat etmeleri gerekenler, banyo yaparken dikkat edilecekler,banyo yaparken nelere dikkat etmeliyiz,Kadınları banyo yaparken nelere dikkat etmeli 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.