Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nezle hastalığı ve tedavisi nedir? Gebe likte ( hamile likte) , bebeklerde nezle Nezle , akut nazofarenjit . Rhinovirüsler denilen bir Virüs türünün denen olduğu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nezle hastalığı ve tedavisi nedir? Gebelikte (hamilelikte), bebeklerde nezle

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nezle hastalığı ve tedavisi nedir? Gebelikte (hamilelikte), bebeklerde nezle
  Nezle, akutnazofarenjit. Rhinovirüsler denilen bir Virüs türünün denen olduğu ve acil tedavi gerektirmeyen, kendiliğinden 7-10 gün içinde geçen, burun akıntısı, ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.

  Havadan solunarak alınan rhinovirüsler burun mukozasına tutunurlar. Bağışıklık sistemi devreye girerek
  virüsü vücuttan uzaklaştırmaya çalışır. Virüsleri atma çabasıyla burun akması, hapşırma ve ateş gibi tepkilere neden olur. Vücut virüsten kurtulunca bu reaksiyonlar sona erer.

  Toplumda grip ile nezle tabirleri eşanlamlıymış gibi kullanılmaktadır. Oysa bunlar farklı hastalıklardır. Nezle virüslerle meydana gelen bir hastalıktır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip için hiçbir antibiyotiği kullanmaya gerek yoktur.

  Doktorlar bu tip rahatsızlıklarda vücudu güçlendirici
  vitamin ve minerallerle birlikte, vücudun savunma mekanizmasında oluşan açıklara karşı savunma amacıyla antibiyotik önerirler. Nezle iyi tedavi edilmediği durumlarda orta kulak iltihabına, sinüzite veya bronşite yol açabilir.

  Tedavi

  Nezleye sebep olan etkeni direkt olarak hedef alan, tıbben kanıtlanmış ve kabul edilmiş hiçbir ilaç olmadığından, nezlenin tedavisi yoktur. En güvenilir tedavi, bol sıvı tüketmek ve istirahat etmektir.

  Antibiyotikler

  Antibiyotikler bakterilere karşı etkili olan ilaçlardır. Virüs enfeksiyonlarında ve dolayısıyla soğuk algınlığı ya da nezlede hiçbir etkileri yoktur. Nezleyi antibiyotikle tedavi etmeye çalışmak ters tepebilir zira ilaca dirençli bakterilerin türemesine ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere ya da bağırsak florasının bozulması[1] neticesiyle diyare (ishal) oluşumuna sebebiyet verebilir.Nezle önlemi alınmazsa bu hastalık kötü sonuçlar doğurur.Bunun için kontrole gidilip ilaçlar kullanılmalı ve bu hastalığı geçiren kişinin eşyaları kullanılmamalıdır.Aksi halde dokunan da hasta olabilir.Bu birazda bünyeye bağlıdır.

  Kaynak: Wikipedi

  Bebeklerde ve Çocuklarda Nezle
  Burundan devamlı bir akıntının gelmesidir ki, bu genellikle soğuk algınlığı şeklinde adlandırılır ve çocuklarda en sık görülen durumlardan biridir.

  Hastalık sıklıkla berrak bir burun akıntısı ile birliktedir ve başka bir komplike olmazsa 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer.

  Bu tip viral enfeksiyonlar burun ve boğaz mukozasının yerel direncini azaltabilir ve bakteriyal durumlara geçiş yapabilir. (örn: otitit, sinüzit, pnömani). Nezle çok kuru havalar veya allerjenler nedeniyle de oluşabilir.

  Bebeklere Yaklaşım:
  • Burun içi bir aspirasyon pompası ile temizlenmelidir. (90-100 ml’lik nasal pompalar en uygun olanlardır.
  • Soğuk buhar pompaları veya radyatörler üzerine içinde su olan kaplar koyarak ortamın nemini arttırınız.
  • 250 ml su içine 1 tatlı kaşığı tuz koyarak yapacağınız tuzlu su solüsyonundan bir kaç damla çocuğun burnuna akıtınız.
  • Akıntı koyulaşır ve rengi değişirse ve beraberinde ateş varsa başka bir enfeksiyon gelişiyor olabilir.
  Altı aydan küçük çocuklarda nezle ilaçları kullanılmamalıdır.

  Büyük Çocuklara Yaklaşım:
  • Bebekte yapılanların aynısı yapılır.
  • Burun damlaları kullanılabilmekle birlikte çok uzun sure kullanılmamalıdır. Tekrarlayan kullanımlar çocukta zararlı sonuçlar verebilmektedir.
  • Ağızdan alınan nezle, grip gibi ilaçlar nezle belirtisini azaltmakla birlikte, çocukta dalgınlık ve huzursuzluk gibi yan etkilere yol açabilir.
  Nadiren bazı çocuklarda hiperaktivite yaptıkları da görülebilmektedir.

  Gebelikte (Hamilelikte) Nezle
  • Soğuk algınlığı yada grip enfeksiyonunun sebebi Hemofilus İnfluenza virüsüdür.Her yıl dünyada yaygın salgınlara değişik suşları ile sebep olmakta ve milyonlarca insan etkilenmektedir.
  • Gebeler vücut dirençleri düşük olduğu için çok kolay etkilenirler ve normal insanlara göre grip enfeksiyonunu çok daha ağır geçirebilirler.Özellikle şeker hastalığı,kalp hastalığı gibi sistemik hastalığı olan gebeler risk altındadırlar.Gebelerde ağır seyreden grip enfeksiyonları pnömoniye(zatürre) dönüşebilmekte ve nadiren erken doğuma , suların erken gelmesine sebep olabilmektedir.
  • Virusun kan dolaşımı ile plasentayı geçtiği tespit edilmiştir.Fakat bugüne kadar çocukta herhangi bir sakatlığa sebep olduğu gösterilmemiştir.Bebeğinizde herhangi bir sakatlığa yada probleme yol açmaz.
  Önlem alın:
  • Dengeli beslenin ,bol miktarda sıvı gıda alın.Portakal,limon ve greyfurt suyunu taze sıkılmış olarak karıştırarak için.Nar suyu da iyi gelmektedir.
  • Doktorunuzun tavsiye etmediği bitkisel çayları ve doğal ilaçları kesinlikle kullanmayın.
  • İstirahat edin ve dinlenin.Odanızı günde en az 2 kez havalandırın.
  • Burnunuz tıkalı ise yeterince oksijen almak için ( bebeğinize gereklidir) deniz suyu spreyleri kullanarak burnunuzu açın.
  • Geceleri yatarken rahat nefes almanız için yüksek yastık kullanın.Odayı nemlendirin,en basiti odaya 1 kap su koyun.
  • Gebelik öncesi kullandığınız tüm soğuk algınlığı ilaçlarını unutun.Hiçbirini kullanamazsınız.Ateşinizi düşürmek için sadece parasetamol içeren ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. C vitamini desteği için aldığınız ilaçları sadece doktorunuzun tavsiye ettiği miktar ve sıklıkla alın.
  • Gebelik sırasında korunmak için grip aşısı yaptıramazsınız, sakıncaları olabilir.
  • Ateşiniz çok yükselirse,boğaz ağrısı öksürük,balgam çıkarma gibi şikayetler de eklenirse hemen doktorunuzu bilgilendirin.Daha ciddi bir enfeksiyona dönüşme ihtimali olduğu için muhtemelen size uygun bir antibiyotik tedavisibaşlanacaktır.

  Alerjik rinit:
  • Rinit gebe kadınların %30’unda görülür.Alerjik , bakteriyel veya vazomotor olabilmektedir.
  • Gebelikte progesteron hormonu ve artan kan hacmi sonucu burundaki damarsal göllenmeye bağlı nazal konjesyon , kuruluk ve burun kanamaları olabilmektedir.Bu gebeliğe bağlı değişiklikler rinitin seyrini ağırlaştırır.
  • Gebeliğin ilk üç ayından sonra tedaviye dirençli gebelerde klorfenilamin içeren antihistaminikler verilebilir.Dekonjesyon amacıyla psödoefedrin çok gerekli hallerde kullanılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İnsanlar Nezle Olduklarında Burun Tıkalıyken Tat Alamamalarının Sebebi Nedir
 3. İnsanlar Nezle Olduklarında Burnu Tıkalıyken Tat Almamalarının Sebebi Nedir
 4. Hamilelikte Nezle
 5. Nezle ve Grip Tedavisi
 6. Çocuğunuz Nezle Olduğunda
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.