Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Endometriyozis Endometriyozis Nedir - Endometriyozis Tedavisi - Karın Zarı Kaynaklı İnfertilite Periton , karın içindeki organları ve karın duvarını incecik bir zar tarzında örten dokudur.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Endometriyozis Nedir - Endometriyozis Tedavisi - Karın Zarı Kaynaklı İnfertilite

  Sponsorlu Bağlantılar
  Endometriyozis

  Endometriyozis Nedir - Endometriyozis Tedavisi - Karın Zarı Kaynaklı İnfertilite  Periton, karın içindeki organları ve karın duvarını incecik bir zar tarzında örten dokudur. Bu dokuda oluşan hasarlar (operasyon sonrası, travma vb.), geçirilen iç organ enfeksiyonları ve endometriyozis, yapışıklıklara (adezyonlara) neden olabilir. Yapışıklıklar da yumurtaların kanallara ulaşmasını ya da kanal içinden rahime doğru ilerlemesini engelleyebilir. Bu konunun değerlendirilmesi ve tedavisinde laparoskopik girişimler kullanılır.

  Üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık karşılaşılan endometriyozis rahim içini döşeyen dokunun (endometriyum) başka bir bölgede (ör. yumurtalıklar, karın içi vb.) bulunması halidir. Adet kanaması sırasında bu dokudan da kanama olduğundan şiddetli ağrı oluşabilir. Ayrıca bu kanamanın verdiği hasara bağlı olarak cinsel temas sırasında ve değişik zamanlarda kasık ağrısı gelişebilir. Bu hastalık yumurtalıklarda koyu kahverengi renkli ve çikolata kisti olarak bilinen kist oluşumlarına da yol açmaktadır.

  Bu kistler laparoskopik cerrahi ile çıkarılabildikleri gibi hasarlı dokuları ve endometriyozis odaklarını yakmak (koter, lazer) mümkün olabilmektedir. Daha hafif durumlarda ilaç tedavisiyle de sonuç alınabilmektedir. Bu tedavi yöntemleriyle hastalığın gelişimi durdurulabilmekte veya geriletilebilmekte ise de gebelik oluşmayabilir. Bu durumda çocuk sahibi olabilme şansı tüp bebek yöntemi ile yakalanabilir.


  Doç. Dr. Kubilay VİCDAN Kadın Hastalıkları ve Doğum


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karın Zarı Yırtılması
 3. İnfertilite - İnfertilite Nedir - İnfertilite Ve Stres
 4. Çocuklarda Karın Ağrıları Karın Ağrıları -Çocuklarda Karın Ağrısı - Nedenleri - Hakkında -
 5. AWT Nedir - AWT Hakkında - Karın Yağları - Karın Yağları Tedavisi
 6. Karın Zarı Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.