Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Genç lik ve Spor Bayram ı Neden Kutlanır 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Genç lik ve Spor Bayram ı Nasıl
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Nasıl Kutlanır

  Sponsorlu Bağlantılar
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Neden Kutlanır
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Nasıl Kutlanır

  Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a gitmiştir. Buradan birçok illere geçen Atatürk, halkın düşmana karşı milli mücadeleyi başlatmasına öncülük etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs, ulusumuz için önemli bir gündür.
  Atatürk bu anlamlı günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu günde okullarda ve büyük spor tesislerinde, Türk gençliğinin zindeliğini gösteren spor gösterileri ve çeşitli etkinlikler yapılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 3. 19 Mayıs Nasıl Kutlanır - Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Nasıl Kutlanmalı
 4. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Şiirleri
 5. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı İle İlgili Konuşma
 6. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Bizimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NIN İLK KEZ KUTLANMASI

  Gençlik ve spor bayramının başlangıcı şöyle anlatılabilir:

  Mustafa Kemal Atatürk’ün millî mücadeleye başlamak üzere 19Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı günün yıldönümü; 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla millî bayram olarak kabul edilmiştir. Her yıl 19 mayıs günü Türkiye’nin her yerinde beden eğitimi ve spor gösterileri yapılmaktadır.

  Türkiye’de ilk beden eğitimi gösterisini 12 Mayıs 1916’da erkek öğretmen okulu öğrencileri yapmışlar, sonra erkek öğretmen okulu öğrencileri her yıl ve genellikle mayıs ayı içerisinde bu gösterileri tekrarlamayı bir gelenek hâline getirmişlerdir.“Jimnastik şenlikleri”, “mektepliler bayramı”, “idman bayramı”,“Jimnastik bayramı” adı altında devam eden bu gösteriler zamanla bütün okullara yayılmıştır.

  Millî Eğitim Bakanlığı 1927’den sonra bu gösterilerin düzenlenmesini üzerine alarak her yıl mayıs ayının üçüncü haftasında Türkiye’nin çeşitli yörelerinde bu gösteriler yapılmaya başlanmıştır.

  1938’de 19 Mayıs gününün “gençlik ve spor bayramı” olarak kanunlaşmasından sonra bu gösteriler de resmî bayram gününe alınmış, bu bayram için“dağ başını duman almış” marşı, gençlik marşı olarak kabul edilmiştir.

  Atletlerin, Atatürk’ün millî mücadeleye başladığı Samsun’dan aldıkları toprağı, koşarak Ankara’ya ulaştırmasıyla sonuçlanan 19 Mayıs koşusu da o tarihten beri yapılmaktadır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.