Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

19 mayıs ile ilgili bilgiler özet kısaca 19 mayısla ilgili bilgiler eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 19 Mayıs İle İlgili Kısa Yazı 19 Mayıs
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 265      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  19 Mayıs İle İlgili Bilgiler Kısa

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  19 Mayıs İle İlgili Bilgiler Kısa

  Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

  Tarihçe

  20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.

  Kutlamalar

  Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

  Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2018'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı[3] ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Mili Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır.Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

  Önemi

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolun ilk durağı kabul edilen bu olay Türk tarihindeki dönüm noktalarından birisidir.[24] Şark Meselesi adı altında yok edilmek istenen Türkler için 19 Mayıs 1919 günü millî bağımsızlığa, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye giden yolun ilk adımıdır.

  Bu gün Atatürk'ün çok önem verdiği bir gündür. Atatürk, cumhuriyet kurulduktan sonra 19 Mayıs'ın önemini bu günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir.

  Ayrıca 19 Mayıs, 1938 yılından beri millî bayram olarak kutlanmaktadır.[28] Ancak Atatürk "doğum günüm" dediği 19 Mayıs kutlamalarına sadece bir kez katılabilmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  atatürk ün çıkışı ve ölüm


 5. gigi

  Güzel de şiirler nerede dostumm ama sizi seviyorumm


 6. Misafir Üye

  Guzel ben bi kismini yazcamda siirler nerede


 7. Misafir Üye

  çok işime yaradı teşekkürler


 8. Misafir Üye

  Çok güzel , işime çok yaradı


 9. Misafir Üye

  iyi ki kısa bilgi dedik yani ama güzel işime yarar


 10. Mytcem12345

  Buradaki kompozisyon ve önemli bilgi için teşşekürler.Bana çok yardımcı oldunuz.Devamını bekliyorum.


 11. Misafir Üye

  Buradaki bilgi için teşşekürler. Devamını bekliyorum.😀😁


 12. Misafir Üye

  Çok işime yaradı 100 aldım ödevden


 13. Misafir Üye

  Madem beğenmedin yazma sana emretmiyoruz dua etki sana cezabını veriyolar.sen bide beğenmiyosun.böyle şey olmaz.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.